Boyalık Shine SPA & Thermal - Boyalık Beach Hotel SPA & Thermal Resort, Çeşme | İzmir

PHYSICAL AND SPIRITUAL RENEWAL

Boyalık Shine Spa & Thermal

Discover the mystery of achieving spiritual and physical serenity with Boyalık Shine Spa. Imagine going on a magical and exotic journey, free from the stress of everyday life. You can rest your body with the sessions prepared by our experienced and specialized specialists who will guide you to the right therapy.

Embrace unique experiences targeting your soul and body integrity with sessions in our luxurious treatment rooms, each with a different concept. Enjoy your personal care with natural therapy methods created in collaboration with plants.

Reservation & Information

+90 (232) 488 88 00
HEALTHY

Thermal Pool

You can discover the historical therapeutic power of water and the healing properties of thermal water with unique care programs.

PURIFYING

Steam Bath

With the refreshing and regenerating power of steam, you can purify your skin and allow your body to breathe.

RELAXING

Sauna

You can cleanse your body of toxins that harm your body and help your body gain resistance against diseases.

TRADITIONAL

Turkish Bath

With traditional Turkish bath rituals, you can increase blood circulation in your body, relieve tension and muscle aches, and experience the feeling of freshness and freshness.

Modern

Jacuzzi

Accompanied by soothing aromatic scents, you can get away from the stress of the day and relieve your tiredness in the circulating sea water jacuzzi.

PEACEFUL

Zen Garden

You can enjoy the moment in this tranquility garden designed for you to relax after your special care session.

PURIFICATION FOR THE SOUL

Massage and Care

You can give life to your skin in our care rooms, each with a different concept, and rejuvenate after a massage session that starts with natural therapy methods.

BOYALIK SHINE SPA
Frequently Asked Questions
 • Values of the Thermal Pool ?
 • Which massages are applied ?
  Shine Masaj
  Shine Spa imza masajıdır,ayaklar bedenin aynasıdır,ayaklara exfoliant ile başlayan bu masaj uygulaması organların ve kasların rahatlamasını seansın daha en başında garanti eder ve tüm vücut aromatik yağlar ile rahatlatıcı ve dinlendirici masaj uygulaması ile tamamlayıcı etki yaratır. (50 dk)

  Siyam Bitkisel Masajı
  Cildin E vitaminine doyması;Hazırlanan üç çeşit bitkinin bulunduğu bitki keseleri ısıtılmış fındık yağında bekletilir ve bu bitki keseleri ile tüm vücut masaj uygulaması yapılır,bir masajdan beklenecek dinlendirici etki,cildin vitaminler ile canlanması ve yenilenme hissi bu masaj uygulaması ile sizi saracak. (50 dk)

  Çikolata Masajı
  Aromatherapi tekniği ile uygulanan bu masaj uygulaması cildi sıkılaştırır toparlar ve toksinlerden arındırır,aromatik etkisi ile stresi sizden uzaklaştırır. (50dk)

  Aromatherapy Masajı
  Esensiyel yağların vücudumuzdaki dengeleyici etkisi bu seans ile öne çıkıyor. Enerji akışını düzenleyen size özel seçilen her bir karışım cennetten bir bahçe çalmışsınız gibi hissedeceksiniz. (90 dak.-50 dak.)

  Taş Threapy Masajı
  Volkanik dağların enerjisini seans odalarımıza kadar getiren, sıcak ve soğuk taşlar ile yapılan özgün ve alternatif bir masaj çeşidi.(50 dak.)

  İsveç Masajı
  Avrupa’nın bu en eski masaj çeşidi olan İsveç masajı tüm vücuda uygulandığında kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve rahatlamanızı sağlar. (50 dak.-30 dak.)

  Reflexoloji Masajı
  Nokta basınç masaj tekniği ile ayaklarda bulunan reflex noktalarına uygulanan, vücudu dinlendiren ve canlandıran, vücudu toksinlerden arındıran eşsiz masaj deneyimi. (45 dak.)

  Geleneksel Türk Masajı
  Osmanlı kültürünün sizlere bıraktığı en güzel sağlık suyu, hamamdan gelen güzellik, temizlik, cildinizin nefes alışını bu seanstan sonra duyacaksınız. (60 dak.)

  Hint Baş Masajı
  Bu seans zihninizi dinlendirerek ve rahatlatır; bedeninize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarınızdan arındırır. Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar. (30 dak.)

  Tedavi Masajı
  Akut ve kronik ağrılara karşı yapılır. Çok derin doku masajı ile, ancak fizyoterapi yoluyla iyileştirilebileceğine inanılan sorunların giderilmesine yardımcı olur. (30 dak.)

  Shiatsu Masajı
  Parmak ve avuç içleri ile meridyenler üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sonucu tıkanmalar açılır ve böylece düzenli bir enerji akışı ve kan dolaşımı sağlanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlayacaktır. (45 dak.)

  Anti Stres Masajı
  Bedensel ve ruhsal yorgunluğunuzu geride bıraktığınız bu seans sırt bölgesine uygulanır,dokularda birikmiş suyun atılımını sağlar ve sizi kısa sürede yeniler. (20 dk)

 • What are Skin and Body Treatments ?
  Skin Treatments
  • Lifting Skin Care - 75 Minutes.
  • Sensitive Skin Care - 60 Minutes.
  • Classic Skin Care - 60 Minutes.

  Body Treatments
  • Body Polish - 30 Minutes.
  • Chocolate Body Care - 60 Minutes.
  • De-Lux Caviar Body Treatment - 60 Minutes.
  • Argan Body Care - 60 Minutes.

The facility has an area of 10.000m². It has 253 rooms and 566 bed capacity.

Reservation & Information

+90 (232) 750 40 40

Hotel Contact & Information

+90 (232) 488 88 00

You will be charged for your package, there are no extra charges for calls.

Boyalık Hotel

Leave your number,
let us call you.

Reservation & Information

+90 (232) 750 40 40